TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AS1L22-18
T9AS1L22-18 picture photo
Mfg. Part Number
T9AS1L22-18
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 18V
Datasheet Download
T9AS1L22-18.pdf
Availability of T9AS1L22-18
QUANTITY
T9AS1L22-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of T9AS1L22-18
Internal Part NumberEIS-T9AS1L22-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT9A Series Relys
Standard Package500
Coil TypeNon Latching
Coil Current50mA
Coil Voltage18VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)13.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power900 mW
Coil Resistance380 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T9AS1L22-18
Related LinksT9AS1, T9AS1L22-18 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T9AS1L22-18 Details Description
Related parts for T9AS1L22-18
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC 1.5KE datasheet.pdf
TRANSISTOR PWR LDMOS SOT502B datasheet.pdf
RES SMD 7.87KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 55POS SCKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 6A D2PAK datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 5POS GOLD datasheet.pdf