TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AV1D12-18
T9AV1D12-18 picture photo
Mfg. Part Number
T9AV1D12-18
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 18V
Datasheet Download
T9AV1D12-18.pdf
Availability of T9AV1D12-18
QUANTITY
T9AV1D12-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of T9AV1D12-18
Internal Part NumberEIS-T9AV1D12-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT9A Series Relys
Standard Package500
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesT9A
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current55.6mA
Coil Voltage18VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)13.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1 W
Coil Resistance324 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T9AV1D12-18
Related LinksT9AV1, T9AV1D12-18 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T9AV1D12-18 Details Description
Related parts for T9AV1D12-18
MODULE DDR2-667 1GB 200-SORDIMM datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2MM ROUND T/H datasheet.pdf
LICENSE TRI-MODE ETHERNET CTRLR datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE GRIP SLACK MED DUTY 0.432M datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
BASEBAND PROC PILOT REV 1.0 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CONN DC-8GHZ TERM M SMA CHN datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf