TXC CORPORATION TA-44.000MDE-T
TA-44.000MDE-T picture photo
Mfg. Part Number
TA-44.000MDE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 44.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TA-44.000MDE-T.pdf
Availability of TA-44.000MDE-T
QUANTITY
TA-44.000MDE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TA-44.000MDE-T
Internal Part NumberEIS-TA-44.000MDE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency44MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.039" (1.00mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA-44.000MDE-T
Related LinksTA-44.0, TA-44.000MDE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TA-44.000MDE-T Details Description
Related parts for TA-44.000MDE-T
CABLE BNC MALE RG59B/U 50FT datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 56-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 140POS .6MM FH 4H SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
ADAPTER MINI-SD TO SD 9PIN GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf