Ohmite TA025PW27R0J
TA025PW27R0J picture photo
Mfg. Part Number
TA025PW27R0J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27 OHM 25W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA025PW27R0J.pdf
Availability of TA025PW27R0J
QUANTITY
TA025PW27R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of TA025PW27R0J
Internal Part NumberEIS-TA025PW27R0J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension2.220" L x 0.240" W (56.39mm x 6.10mm)
Height1.189" (30.21mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA025PW27R0J
Related LinksTA025P, TA025PW27R0J Datasheet, Ohmite Distributor
TA025PW27R0J Details Description
Related parts for TA025PW27R0J
IC DUAL 12BIT CMOS D/A CONVERTER datasheet.pdf
BOARD DEMO DSPICDEM STARTER datasheet.pdf
XFRMR 25VA THRU HOLE datasheet.pdf
PILOT LIGHT 24V LED SQUARE WHITE datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
FUSE LINKS FOR RLN 250V 35A datasheet.pdf