Ohmite TA025PW8R20JE
TA025PW8R20JE picture photo
Mfg. Part Number
TA025PW8R20JE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2 OHM 25W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA025PW8R20JE.pdf
Availability of TA025PW8R20JE
QUANTITY
TA025PW8R20JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TA025PW8R20JE
Internal Part NumberEIS-TA025PW8R20JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension2.220" L x 0.240" W (56.39mm x 6.10mm)
Height1.189" (30.21mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA025PW8R20JE
Related LinksTA025P, TA025PW8R20JE Datasheet, Ohmite Distributor
TA025PW8R20JE Details Description
Related parts for TA025PW8R20JE
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RES 4 OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 60 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TV 2C 2#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
TV 53C 53#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
GT 25C 25#12 SKT PLUG datasheet.pdf
192 kHz Stereo Asynchronous Sample Rate Converter IC datasheet.pdf