Ohmite TA1K0PH2R50KE
TA1K0PH2R50KE picture photo
Mfg. Part Number
TA1K0PH2R50KE
Brief Description
RES CHAS MNT 2.5 OHM 10% 1000W
Datasheet Download
TA1K0PH2R50KE.pdf
Availability of TA1K0PH2R50KE
QUANTITY
TA1K0PH2R50KE Order Process
Ship out your order
Specifications of TA1K0PH2R50KE
Internal Part NumberEIS-TA1K0PH2R50KE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5
Tolerance±10%
Power (Watts)1000W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension3.000" L x 3.000" W (76.20mm x 76.20mm)
Height1.248" (31.69mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA1K0PH2R50KE
Related LinksTA1K0P, TA1K0PH2R50KE Datasheet, Ohmite Distributor
TA1K0PH2R50KE Details Description
Related parts for TA1K0PH2R50KE
IDC CABLE - MKR16K/MC16G/MCE16K datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V LP SHTDN 20SSOP datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 80V 1A SOT89 datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 1KV S3N RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.787 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf