Ohmite TA1K0PH4R00K
TA1K0PH4R00K picture photo
Mfg. Part Number
TA1K0PH4R00K
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 4 OHM 10% 1000W
Datasheet Download
TA1K0PH4R00K.pdf
Availability of TA1K0PH4R00K
QUANTITY
TA1K0PH4R00K Order Process
Ship out your order
Specifications of TA1K0PH4R00K
Internal Part NumberEIS-TA1K0PH4R00K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesTAP1000
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4
Tolerance±10%
Power (Watts)1000W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeEpoxy Coated
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension3.000" L x 3.000" W (76.20mm x 76.20mm)
Height1.248" (31.69mm)
Lead Style#10-32 Threaded
Package / CaseBox
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA1K0PH4R00K
Related LinksTA1K0P, TA1K0PH4R00K Datasheet, Ohmite Distributor
TA1K0PH4R00K Details Description
Related parts for TA1K0PH4R00K
CONN PLUG BANANA INSUL SOLDERLSS datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 1K SRAM 44-PLCC datasheet.pdf
SPIRAL WRAP PVC 1/2" X 100' datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 12W MULTIWATT11 datasheet.pdf
IC SINGLE INVERTER GATE SC70-5 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 155.52MHZ 10-LCCC datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 55MM datasheet.pdf