Ohmite TA203PA15R0JE
TA203PA15R0JE picture photo
Mfg. Part Number
TA203PA15R0JE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA203PA15R0JE.pdf
Availability of TA203PA15R0JE
QUANTITY
TA203PA15R0JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TA203PA15R0JE
Internal Part NumberEIS-TA203PA15R0JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height0.620" (15.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA203PA15R0JE
Related LinksTA203P, TA203PA15R0JE Datasheet, Ohmite Distributor
TA203PA15R0JE Details Description
Related parts for TA203PA15R0JE
CONN AUDIO JACK 3.5MM STEREO datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR ADC1410S125F2 datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf