Ohmite TA205PA150RJ
TA205PA150RJ picture photo
Mfg. Part Number
TA205PA150RJ
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA205PA150RJ.pdf
Availability of TA205PA150RJ
QUANTITY
TA205PA150RJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TA205PA150RJ
Internal Part NumberEIS-TA205PA150RJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height1.020" (25.91mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA205PA150RJ
Related LinksTA205P, TA205PA150RJ Datasheet, Ohmite Distributor
TA205PA150RJ Details Description
Related parts for TA205PA150RJ
TERM SGL LVL FT 600V 33A PA BK datasheet.pdf
50-QKE DIL PCB CONNECTOR datasheet.pdf
CAP ALUM 30000UF 30V SCREW datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL 10-MSOP datasheet.pdf
OSC XO 16.31725MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 320MA 1.03 OHM datasheet.pdf
TERM FEMALE CRIMP 18-24AWG GOLD datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 4POS PIN datasheet.pdf
20 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 0.6W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf