Ohmite TA205PA150RJE
TA205PA150RJE picture photo
Mfg. Part Number
TA205PA150RJE
Brief Description
RES 150 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA205PA150RJE.pdf
Availability of TA205PA150RJE
QUANTITY
TA205PA150RJE Order Process
Ship out your order
Specifications of TA205PA150RJE
Internal Part NumberEIS-TA205PA150RJE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationTA "E" Series Material Declaration
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height1.020" (25.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA205PA150RJE
Related LinksTA205P, TA205PA150RJE Datasheet, Ohmite Distributor
TA205PA150RJE Details Description
Related parts for TA205PA150RJE
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONV DC-DC PROG-VO 30A HORZ datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 1.65M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 8.4A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS STR .100" TIN datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 600V 1A DB datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 55.3VC AXIAL datasheet.pdf
SOM TORPEDO WIRELESS 1GHZ EXT datasheet.pdf