Ohmite TA205PA180RJ
TA205PA180RJ picture photo
Mfg. Part Number
TA205PA180RJ
Brief Description
RES 180 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA205PA180RJ.pdf
Availability of TA205PA180RJ
QUANTITY
TA205PA180RJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TA205PA180RJ
Internal Part NumberEIS-TA205PA180RJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height1.020" (25.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA205PA180RJ
Related LinksTA205P, TA205PA180RJ Datasheet, Ohmite Distributor
TA205PA180RJ Details Description
Related parts for TA205PA180RJ
RES SMD 649 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 44POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CONN 12POS 1.5MM CRIMP datasheet.pdf