Ohmite TA205PA1R80JE
TA205PA1R80JE picture photo
Mfg. Part Number
TA205PA1R80JE
Brief Description
RES 1.8 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA205PA1R80JE.pdf
Availability of TA205PA1R80JE
QUANTITY
TA205PA1R80JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TA205PA1R80JE
Internal Part NumberEIS-TA205PA1R80JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationTA "E" Series Material Declaration
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height1.020" (25.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA205PA1R80JE
Related LinksTA205P, TA205PA1R80JE Datasheet, Ohmite Distributor
TA205PA1R80JE Details Description
Related parts for TA205PA1R80JE
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
IC MPU LV 1.60V 100MS SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 18PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC DAC 6CH 114DB 192KHZ 48-LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.4VC DO204AC datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 16pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 8.2A 11.4 MOHM datasheet.pdf
RETRO3M SEMMSR CABO NPNNONUL datasheet.pdf
TV 12C 8#20 4#16 SKT PLUG datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 3000 Gates, 125MHz, CMOS, CPGA84 IC datasheet.pdf