Ohmite TA303PA4K70J
TA303PA4K70J picture photo
Mfg. Part Number
TA303PA4K70J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7K OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA303PA4K70J.pdf
Availability of TA303PA4K70J
QUANTITY
TA303PA4K70J Order Process
Ship out your order
Specifications of TA303PA4K70J
Internal Part NumberEIS-TA303PA4K70J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height0.620" (15.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA303PA4K70J
Related LinksTA303P, TA303PA4K70J Datasheet, Ohmite Distributor
TA303PA4K70J Details Description
Related parts for TA303PA4K70J
IC BUS BUFF TRI-ST QUAD 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 3A 6V datasheet.pdf
RES SMD 2.87 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG WHITE 100' datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf