Ohmite TA303PA50R0J
TA303PA50R0J picture photo
Mfg. Part Number
TA303PA50R0J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA303PA50R0J.pdf
Availability of TA303PA50R0J
QUANTITY
TA303PA50R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of TA303PA50R0J
Internal Part NumberEIS-TA303PA50R0J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height0.620" (15.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA303PA50R0J
Related LinksTA303P, TA303PA50R0J Datasheet, Ohmite Distributor
TA303PA50R0J Details Description
Related parts for TA303PA50R0J
BOX ABS GRAY 4.53"L X 2.56"W datasheet.pdf
IC DRVR HALF BRDG HV W/OSC 8DIP datasheet.pdf
TAPE VINYL 6 ASST COLOR 24MMX20M datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 21POS TIN datasheet.pdf
PANEL INNER STL 8.75X6.88" WHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PRECISION CLAMP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf