Ohmite TA303PA620RJ
TA303PA620RJ picture photo
Mfg. Part Number
TA303PA620RJ
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 620 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA303PA620RJ.pdf
Availability of TA303PA620RJ
QUANTITY
TA303PA620RJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TA303PA620RJ
Internal Part NumberEIS-TA303PA620RJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)620
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height0.620" (15.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA303PA620RJ
Related LinksTA303P, TA303PA620RJ Datasheet, Ohmite Distributor
TA303PA620RJ Details Description
Related parts for TA303PA620RJ
REGULATOR 2.5V 11A 12VIN HORZ datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0612 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP MICA 180PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
FIXED IND 20NH 260MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf