Ohmite TA305PA150RJ
TA305PA150RJ picture photo
Mfg. Part Number
TA305PA150RJ
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA305PA150RJ.pdf
Availability of TA305PA150RJ
QUANTITY
TA305PA150RJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TA305PA150RJ
Internal Part NumberEIS-TA305PA150RJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height1.020" (25.91mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA305PA150RJ
Related LinksTA305P, TA305PA150RJ Datasheet, Ohmite Distributor
TA305PA150RJ Details Description
Related parts for TA305PA150RJ
IC PLD 7NS 28PLCC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 4.7W MONO AB 20SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 1.5A U-G2 datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 34.86VC DO15 datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO214BA datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 29-48V 2.1A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 13POS datasheet.pdf