Ohmite TA305PA2K50J
TA305PA2K50J picture photo
Mfg. Part Number
TA305PA2K50J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.5K OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA305PA2K50J.pdf
Availability of TA305PA2K50J
QUANTITY
TA305PA2K50J Order Process
Ship out your order
Specifications of TA305PA2K50J
Internal Part NumberEIS-TA305PA2K50J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height1.020" (25.91mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA305PA2K50J
Related LinksTA305P, TA305PA2K50J Datasheet, Ohmite Distributor
TA305PA2K50J Details Description
Related parts for TA305PA2K50J
FIXED IND 390UH 2.4A 112 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS W/PINS datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RAPIDIO SWITCH SER 675TEPBGA datasheet.pdf
HL RELAY 1 FORM C 240VAC datasheet.pdf
OSC SO 106.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 0.5MM 160POS SMD datasheet.pdf