Ohmite TA305PA8R20J
TA305PA8R20J picture photo
Mfg. Part Number
TA305PA8R20J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA305PA8R20J.pdf
Availability of TA305PA8R20J
QUANTITY
TA305PA8R20J Order Process
Ship out your order
Specifications of TA305PA8R20J
Internal Part NumberEIS-TA305PA8R20J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height1.020" (25.91mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA305PA8R20J
Related LinksTA305P, TA305PA8R20J Datasheet, Ohmite Distributor
TA305PA8R20J Details Description
Related parts for TA305PA8R20J
RES SMD 300 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 144-LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A TIN 2.2MM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
EMITTER IR 855NM 60MA SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
PANEL SIDE 67X15X0.9" UNPNT 1/PR datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSIA 0-50MV DIP datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf