Ohmite TA305PAR250JE
TA305PAR250JE picture photo
Mfg. Part Number
TA305PAR250JE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.25 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA305PAR250JE.pdf
Availability of TA305PAR250JE
QUANTITY
TA305PAR250JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TA305PAR250JE
Internal Part NumberEIS-TA305PAR250JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.25
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height1.020" (25.91mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA305PAR250JE
Related LinksTA305P, TA305PAR250JE Datasheet, Ohmite Distributor
TA305PAR250JE Details Description
Related parts for TA305PAR250JE
IC ADC 12BIT HANDSHAKE 40CDIP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
ADM34S/AE34M/X datasheet.pdf
CAP CER 150PF 3.15KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf