Ohmite TA310PA200RJE
TA310PA200RJE picture photo
Mfg. Part Number
TA310PA200RJE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 10W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA310PA200RJE.pdf
Availability of TA310PA200RJE
QUANTITY
TA310PA200RJE Order Process
Ship out your order
Specifications of TA310PA200RJE
Internal Part NumberEIS-TA310PA200RJE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension1.000" L x 0.100" W (25.40mm x 2.54mm)
Height1.020" (25.91mm)