Toshiba Semiconductor & Storage TA78L012AP(TPE6,F)
TA78L012AP(TPE6,F) picture photo
Mfg. Part Number
TA78L012AP(TPE6,F)
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 12V 0.15A LSTM
Datasheet Download
TA78L012AP(TPE6,F).pdf
Availability of TA78L012AP(TPE6,F)
QUANTITY
TA78L012AP(TPE6,F) Order Process
Ship out your order
Specifications of TA78L012AP(TPE6,F)
Internal Part NumberEIS-TA78L012AP(TPE6,F)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 35V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 Long Body
Supplier Device PackageLSTM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA78L012AP(TPE6,F)
Related LinksTA78L012A, TA78L012AP(TPE6,F) Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TA78L012AP(TPE6,F) Details Description
Related parts for TA78L012AP(TPE6,F)
IC MCU 8BIT 62KB FLASH 52MQFP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 776VC DO201 datasheet.pdf
INPUT NOISE EMC FILTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
TOOL DIE ASSEMBLY datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf