Amphenol Aerospace Operations MS27496E19F32P
MS27496E19F32P picture photo
Mfg. Part Number
MS27496E19F32P
Brief Description
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27496E19F32P.pdf
Availability of MS27496E19F32P
QUANTITY
MS27496E19F32P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27496E19F32P
Internal Part NumberEIS-MS27496E19F32P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27496E19F32P
Related LinksMS27496, MS27496E19F32P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27496E19F32P Details Description
Related parts for MS27496E19F32P
IC PWR AMP DUAL LOW-VOLT 8-DMP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 13.2A 4.9 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
4W 2X 12V DC INPUT 8.4-36V datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 30VC SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 40MA 40.9 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS T/H R/A datasheet.pdf