Toshiba Semiconductor & Storage TA78L015AP(F,M)
TA78L015AP(F,M) picture photo
Mfg. Part Number
TA78L015AP(F,M)
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 15V 0.15A LSTM
Datasheet Download
TA78L015AP(F,M).pdf
Availability of TA78L015AP(F,M)
QUANTITY
TA78L015AP(F,M) Order Process
Ship out your order
Specifications of TA78L015AP(F,M)
Internal Part NumberEIS-TA78L015AP(F,M)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingBulk
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output15V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 35V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 Long Body
Supplier Device PackageLSTM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA78L015AP(F,M)
Related LinksTA78L01, TA78L015AP(F,M) Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TA78L015AP(F,M) Details Description
Related parts for TA78L015AP(F,M)
CAP CER 430PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 3.5MM datasheet.pdf
IC FILTER LC 4CH ESD 10WLCSP datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
MINI CONN 28WAY 3.5MM datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIGGER DUAL INV SC74 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf