Ohmite TA810PW3R90J
TA810PW3R90J picture photo
Mfg. Part Number
TA810PW3R90J
Brief Description
RES 3.9 OHM 10W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA810PW3R90J.pdf
Availability of TA810PW3R90J
QUANTITY
TA810PW3R90J Order Process
Ship out your order
Specifications of TA810PW3R90J
Internal Part NumberEIS-TA810PW3R90J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension1.085" L x 0.240" W (27.56mm x 6.10mm)
Height1.020" (25.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA810PW3R90J
Related LinksTA810P, TA810PW3R90J Datasheet, Ohmite Distributor
TA810PW3R90J Details Description
Related parts for TA810PW3R90J
CONN HDR DUAL 80POS .100 SRT TIN datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PST 8A 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES SMD 17.2KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
MICRO-FIT BMI VERT DR HDR PEGS datasheet.pdf
RES 250 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf