Cornell Dubilier Electronics TAC105K020P01-F
TAC105K020P01-F picture photo
Mfg. Part Number
TAC105K020P01-F
Brief Description
CAP TANT 1UF 20V 10% AXIAL
Datasheet Download
TAC105K020P01-F.pdf
Availability of TAC105K020P01-F
QUANTITY
TAC105K020P01-F Order Process
Ship out your order
Specifications of TAC105K020P01-F
Internal Part NumberEIS-TAC105K020P01-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size Code1
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAC105K020P01-F
Related LinksTAC105K, TAC105K020P01-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TAC105K020P01-F Details Description
Related parts for TAC105K020P01-F
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC REG DL BST/LINEAR 16TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 23.7 OHM 1% 5W datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 10.9VC SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 3W DO204AL datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM datasheet.pdf
DIN CONNECTOR 20 POS TH datasheet.pdf