Cornell Dubilier Electronics TAC826K010P07
TAC826K010P07 picture photo
Mfg. Part Number
TAC826K010P07
Brief Description
CAP TANT 82UF 10V 10% AXIAL
Datasheet Download
TAC826K010P07.pdf
Availability of TAC826K010P07
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TAC826K010P07 Order Process
Ship out your order
Specifications of TAC826K010P07
Internal Part NumberEIS-TAC826K010P07
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.530" L (7.11mm x 13.46mm)