AVX Corporation TACL226M004XTX
TACL226M004XTX picture photo
Mfg. Part Number
TACL226M004XTX
Brief Description
CAP TANT 22UF 4V 20% 0603
Datasheet Download
TACL226M004XTX.pdf
Availability of TACL226M004XTX
QUANTITY
TACL226M004XTX Order Process
Ship out your order
Specifications of TACL226M004XTX
Internal Part NumberEIS-TACL226M004XTX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTACmicrochip® TAC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeL
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACL226M004XTX
Related LinksTACL226, TACL226M004XTX Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACL226M004XTX Details Description
Related parts for TACL226M004XTX
IC RCVR/DVR PAIR LOW PWR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 320MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 196 I/O 356BGA datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
CAP CER 470PF 10V NP0 0805 datasheet.pdf