AVX Corporation TACL335M003X
TACL335M003X picture photo
Mfg. Part Number
TACL335M003X
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 3V 20% 0603
Datasheet Download
TACL335M003X.pdf
Availability of TACL335M003X
QUANTITY
TACL335M003X Order Process
Ship out your order
Specifications of TACL335M003X
Internal Part NumberEIS-TACL335M003X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTACmicrochip® TAC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeL
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACL335M003X
Related LinksTACL33, TACL335M003X Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACL335M003X Details Description
Related parts for TACL335M003X
CABLE SMA/SMA 6" RG-178 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC LI-ION BATTERY CHARGER 10-SON datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP 8AWG CLEAR 50' datasheet.pdf
LSF-SMT 3.81/04/180 1.5 BK datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 1.27MM datasheet.pdf
IC MRAM 4MBIT 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf