AVX Corporation TACL474K010X
TACL474K010X picture photo
Mfg. Part Number
TACL474K010X
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 10V 10% 0603
Datasheet Download
TACL474K010X.pdf
Availability of TACL474K010X
QUANTITY
TACL474K010X Order Process
Ship out your order
Specifications of TACL474K010X
Internal Part NumberEIS-TACL474K010X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTACmicrochip® TAC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeL
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACL474K010X
Related LinksTACL47, TACL474K010X Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACL474K010X Details Description
Related parts for TACL474K010X
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC ADC 11BIT DUAL 125MSPS 64VQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 138K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.94M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf