AVX Corporation TACL475M003RTA
TACL475M003RTA picture photo
Mfg. Part Number
TACL475M003RTA
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 3V 20% 0603
Datasheet Download
TACL475M003RTA.pdf
Availability of TACL475M003RTA
QUANTITY
TACL475M003RTA Order Process
Ship out your order
Specifications of TACL475M003RTA
Internal Part NumberEIS-TACL475M003RTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACL475M003RTA
Related LinksTACL475, TACL475M003RTA Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACL475M003RTA Details Description
Related parts for TACL475M003RTA
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 32POS datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 60POS STR datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 3A SOT-428 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 305VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 15PF 5% 4KV SMD datasheet.pdf