AVX Corporation TACR105K025FTA
TACR105K025FTA picture photo
Mfg. Part Number
TACR105K025FTA
Brief Description
CAP TANT 1UF 25V 10% 0805
Datasheet Download
TACR105K025FTA.pdf
Availability of TACR105K025FTA
QUANTITY
TACR105K025FTA Order Process
Ship out your order
Specifications of TACR105K025FTA
Internal Part NumberEIS-TACR105K025FTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACR105K025FTA
Related LinksTACR105, TACR105K025FTA Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACR105K025FTA Details Description
Related parts for TACR105K025FTA
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS 10M datasheet.pdf