AVX Corporation TACR336K003X
TACR336K003X picture photo
Mfg. Part Number
TACR336K003X
Brief Description
CAP TANT 33UF 3V 10% 0805
Datasheet Download
TACR336K003X.pdf
Availability of TACR336K003X
QUANTITY
TACR336K003X Order Process
Ship out your order
Specifications of TACR336K003X
Internal Part NumberEIS-TACR336K003X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACR336K003X
Related LinksTACR33, TACR336K003X Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACR336K003X Details Description
Related parts for TACR336K003X
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 28-DIP datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8XQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
19+19 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 680 OHM 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
OSC SO 160.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf