AVX Corporation TACR476K003R
TACR476K003R picture photo
Mfg. Part Number
TACR476K003R
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 3V 10% 0805
Datasheet Download
TACR476K003R.pdf
Availability of TACR476K003R
QUANTITY
TACR476K003R Order Process
Ship out your order
Specifications of TACR476K003R
Internal Part NumberEIS-TACR476K003R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTACmicrochip® TAC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACR476K003R
Related LinksTACR47, TACR476K003R Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACR476K003R Details Description
Related parts for TACR476K003R
IC CLK BUFFER 2:12 350MHZ 32LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL SPDT 120V datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 732 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf