AVX Corporation TACR476M003XTA
TACR476M003XTA picture photo
Mfg. Part Number
TACR476M003XTA
Brief Description
CAP TANT 47UF 3V 20% 0805
Datasheet Download
TACR476M003XTA.pdf
Availability of TACR476M003XTA
QUANTITY
TACR476M003XTA Order Process
Ship out your order
Specifications of TACR476M003XTA
Internal Part NumberEIS-TACR476M003XTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACR476M003XTA
Related LinksTACR476, TACR476M003XTA Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACR476M003XTA Details Description
Related parts for TACR476M003XTA
DSUB CABL-AFM25G/ AE25M / X datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 15W datasheet.pdf
TVS DIODE 250VWM 425.25VC SMC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
VINYL INSL SEAMLESS BUTT CONNECT datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
HOUSING 1P FASTON REC. 6,35MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf
700UF 15V 16X30 105C AXI datasheet.pdf