Ohmite TAH20P1K50JE
TAH20P1K50JE picture photo
Mfg. Part Number
TAH20P1K50JE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5K OHM 20W 5% TO220
Datasheet Download
TAH20P1K50JE.pdf
Availability of TAH20P1K50JE
QUANTITY
TAH20P1K50JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TAH20P1K50JE
Internal Part NumberEIS-TAH20P1K50JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTAH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height0.650" (16.52mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAH20P1K50JE
Related LinksTAH20P, TAH20P1K50JE Datasheet, Ohmite Distributor
TAH20P1K50JE Details Description
Related parts for TAH20P1K50JE
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 3.74 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 3A SOT-223 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 650MA 490 MOHM datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CONN ADAPT N JACK TO UHF PLUG datasheet.pdf
CONN RECEPT 50POS .8MM W/BOSS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS 27.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf