Ohmite TAH20P390RJE
TAH20P390RJE picture photo
Mfg. Part Number
TAH20P390RJE
Brief Description
RES 390 OHM 20W 5% TO220
Datasheet Download
TAH20P390RJE.pdf
Availability of TAH20P390RJE
QUANTITY
TAH20P390RJE Order Process
Ship out your order
Specifications of TAH20P390RJE
Internal Part NumberEIS-TAH20P390RJE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height0.650" (16.52mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAH20P390RJE
Related LinksTAH20P, TAH20P390RJE Datasheet, Ohmite Distributor
TAH20P390RJE Details Description
Related parts for TAH20P390RJE
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP MINI6 datasheet.pdf
POT 22K OHM 0.4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM OR datasheet.pdf
CABLE 30POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SEALING CAPS FOR H4 datasheet.pdf
TERM PLUG HORIZ 50MM 2C MTG ENDS datasheet.pdf