AVX Corporation TAJA104M050K
TAJA104M050K picture photo
Mfg. Part Number
TAJA104M050K
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 50V 20% 1206
Datasheet Download
TAJA104M050K.pdf
Availability of TAJA104M050K
QUANTITY
TAJA104M050K Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA104M050K
Internal Part NumberEIS-TAJA104M050K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA104M050K
Related LinksTAJA10, TAJA104M050K Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA104M050K Details Description
Related parts for TAJA104M050K
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP MICA 2000PF 2% 100V 2220 datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 25NS 48SSOP datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL SC88 datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 823MA 180 MOHM datasheet.pdf