AVX Corporation TAJA104M050K
TAJA104M050K picture photo
Mfg. Part Number
TAJA104M050K
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 50V 20% 1206
Datasheet Download
TAJA104M050K.pdf
Availability of TAJA104M050K
QUANTITY
TAJA104M050K Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA104M050K
Internal Part NumberEIS-TAJA104M050K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA104M050K
Related LinksTAJA10, TAJA104M050K Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA104M050K Details Description
Related parts for TAJA104M050K
JUMPER-H1501TR/A3048W/H1501TR 5" datasheet.pdf
IC POT DIG SEXTET 10K 20-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RELAY IMPULSE DPDT 10A 110V datasheet.pdf
ICL 1.3 OHM 20% 8A 12MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS SKT datasheet.pdf