AVX Corporation TAJA105K016RNJ
TAJA105K016RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJA105K016RNJ
Brief Description
CAP TANT 1UF 16V 10% 1206
Datasheet Download
TAJA105K016RNJ.pdf
Availability of TAJA105K016RNJ
QUANTITY
TAJA105K016RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA105K016RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJA105K016RNJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)11 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)