AVX Corporation TAJA105K035RNJ
TAJA105K035RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJA105K035RNJ
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 10% 1206
Datasheet Download
TAJA105K035RNJ.pdf
Availability of TAJA105K035RNJ
QUANTITY
TAJA105K035RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA105K035RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJA105K035RNJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA105K035RNJ
Related LinksTAJA105, TAJA105K035RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA105K035RNJ Details Description
Related parts for TAJA105K035RNJ
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
ANTENNA 868 MHZ JJB RIGHT ANGLE datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 60POS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 540 MOHM datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG YELLOW datasheet.pdf
RES 2.08K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf