AVX Corporation TAJA105M020RNJ
TAJA105M020RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJA105M020RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 20V 20% 1206
Datasheet Download
TAJA105M020RNJ.pdf
Availability of TAJA105M020RNJ
QUANTITY
TAJA105M020RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA105M020RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJA105M020RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA105M020RNJ
Related LinksTAJA105, TAJA105M020RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA105M020RNJ Details Description
Related parts for TAJA105M020RNJ
CONN EDGE DUAL .156 DIP 72POS datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 8A TO220AC datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 100MA SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf