AVX Corporation TAJA105M020S
TAJA105M020S picture photo
Mfg. Part Number
TAJA105M020S
Brief Description
CAP TANT 1UF 20V 20% 1206
Datasheet Download
TAJA105M020S.pdf
Availability of TAJA105M020S
QUANTITY
TAJA105M020S Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA105M020S
Internal Part NumberEIS-TAJA105M020S
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA105M020S
Related LinksTAJA10, TAJA105M020S Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA105M020S Details Description
Related parts for TAJA105M020S
CONN HEADER 5POS .100 SGL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 120 OHM 6SIP datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR TSOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPST datasheet.pdf
RES 60K OHM 10W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 300PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf