AVX Corporation TAJA105M050R
TAJA105M050R picture photo
Mfg. Part Number
TAJA105M050R
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 50V 20% 1206
Datasheet Download
TAJA105M050R.pdf
Availability of TAJA105M050R
QUANTITY
TAJA105M050R Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA105M050R
Internal Part NumberEIS-TAJA105M050R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA105M050R
Related LinksTAJA10, TAJA105M050R Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA105M050R Details Description
Related parts for TAJA105M050R
FERRITE BEAD 600 OHM 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 26POS SKT datasheet.pdf
LED SM4 380LM WM WHT 2725K 2X2 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CML LOW 25PPM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf