AVX Corporation TAJA105M050RNJ
TAJA105M050RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJA105M050RNJ
Brief Description
CAP TANT 1UF 50V 20% 1206
Datasheet Download
TAJA105M050RNJ.pdf
Availability of TAJA105M050RNJ
QUANTITY
TAJA105M050RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA105M050RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJA105M050RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesTAJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA105M050RNJ
Related LinksTAJA105, TAJA105M050RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA105M050RNJ Details Description
Related parts for TAJA105M050RNJ
IC REG LDO 12V 3A TO220-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V C0G 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf