AVX Corporation TAJA106M016H
TAJA106M016H picture photo
Mfg. Part Number
TAJA106M016H
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 20% 1206
Datasheet Download
TAJA106M016H.pdf
Availability of TAJA106M016H
QUANTITY
TAJA106M016H Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA106M016H
Internal Part NumberEIS-TAJA106M016H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA106M016H
Related LinksTAJA10, TAJA106M016H Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA106M016H Details Description
Related parts for TAJA106M016H
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A SOT223-6 datasheet.pdf
DIELESS HAND ACTIVATED TOOL DLHH datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TGARD 5000,A0 TO-220 0.006" datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 60POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf