AVX Corporation HR01225J
HR01225J picture photo
Mfg. Part Number
HR01225J
Brief Description
RESISTOR 2.2M OHM 1/16W 5% AXIAL
Datasheet Download
HR01225J.pdf
Availability of HR01225J
QUANTITY
HR01225J Order Process
Ship out your order
Specifications of HR01225J
Internal Part NumberEIS-HR01225J
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient-500/ +300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.036" Square x 0.075" L (0.91mm x 1.91mm)