AVX Corporation TAJA155M025RNJ
TAJA155M025RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJA155M025RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 25V 20% 1206
Datasheet Download
TAJA155M025RNJ.pdf
Availability of TAJA155M025RNJ
QUANTITY
TAJA155M025RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA155M025RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJA155M025RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA155M025RNJ
Related LinksTAJA155, TAJA155M025RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA155M025RNJ Details Description
Related parts for TAJA155M025RNJ
IC DAC 10BIT MULT 50MHZ TSOT23-8 datasheet.pdf
IC TRANSCVR 3ST 8BIT INV 24TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C QUAD 10-MSOP datasheet.pdf
FRAME HINGED FOR 6MOD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
PLINTH datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
381 TB SOCKET RA datasheet.pdf
LENS RND 1POS 41MM 3.4MM HT datasheet.pdf