AVX Corporation TAJA225K035H
TAJA225K035H picture photo
Mfg. Part Number
TAJA225K035H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 1206
Datasheet Download
TAJA225K035H.pdf
Availability of TAJA225K035H
QUANTITY
TAJA225K035H Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA225K035H
Internal Part NumberEIS-TAJA225K035H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA225K035H
Related LinksTAJA22, TAJA225K035H Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA225K035H Details Description
Related parts for TAJA225K035H
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.4V 80MA SC70 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 427.5VWM 690VC DO15 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FILTER DC PV INVERT 2300A datasheet.pdf
LP 5.08/135/16 BK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 5A TO263AB datasheet.pdf