AVX Corporation TAJA226K004YNJ
TAJA226K004YNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJA226K004YNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 4V 10% 1206
Datasheet Download
TAJA226K004YNJ.pdf
Availability of TAJA226K004YNJ
QUANTITY
TAJA226K004YNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA226K004YNJ
Internal Part NumberEIS-TAJA226K004YNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA226K004YNJ
Related LinksTAJA226, TAJA226K004YNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA226K004YNJ Details Description
Related parts for TAJA226K004YNJ
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
SCR 1600V 430A SUPER MAGN-A-PAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 20COND 22AWG 500' datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
METRAL T 4X48 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf