AVX Corporation TAJA336K004RNJ
TAJA336K004RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJA336K004RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 4V 10% 1206
Datasheet Download
TAJA336K004RNJ.pdf
Availability of TAJA336K004RNJ
QUANTITY
TAJA336K004RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA336K004RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJA336K004RNJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA336K004RNJ
Related LinksTAJA336, TAJA336K004RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA336K004RNJ Details Description
Related parts for TAJA336K004RNJ
RES SMD 576 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADCMP609 8MSOP datasheet.pdf
RES 143 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 0.1A 125V datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V 2917 datasheet.pdf